Zilele Oraşului Pecica 2019

Vă invităm să participaţi la evenimentele organizate cu ocazia aniversării a 15 ani de la ridicarea la rangul de oraş, la finalul acestei săptămâni!

Programul complet este următorul:

JOI, 9 MAI 2019

Ora 18.00 – Cupa Zilele Orașului la minifotbal (terenul sintetic de la Sala Mare de Sport)

 

VINERI, 10 MAI 2019

10:00 – Festivalul concurs regional de folclor pentru preşcolari „Păstrători de Tradiţii”, ediţia a V-a. Evenimentul va debuta cu parada portului popular de la Grădiniţa P.N. 1. până în Piaţa „Regele Mihai I“ (în caz de vreme nefavorabilă, festivalul se desfăşoară la Casa de Cultură „Doru Ioan Petescu)

17.00 – Vernisajul expoziției taberei de creaţie Pecica-Mórahalom (Sala Festivă a Primăriei)

17.30 – Spectacol de muzică clasică cu Cvartetul Euterpe şi soprana Maria Nicoleta Brola dedicat Zilei Independenţei (Sala Festivă a Primăriei)

18.00 – Cupa Zilele Orașului la Minifotbal (terenul sintetic de la Sala Mare de Sport)

19.00 – Muzică și jocuri populare maghiare cu Ansamblul Búzavirág și Formația de Țitere Mureșul (Pecica). Invitați: Ansamblul Maros din Makó (Ungaria)

21.30 – A KÉT ZSIVÁNY

22.30 – Bal stradal cu formația Roulette

Prezentarea programului: Beke Judith

 

SÂMBĂTĂ, 11 MAI 2019

10.00 – Concursul „Sanitarii pricepuţi”, faza zonală (Sala Mică de Sport)

17.00 – Ședința Festivă a Consiliului Local (Sala Festivă a Primăriei)

18.00 – Cupa Zilele Orașului la minifotbal (terenul sintetic de la Sala Mare de Sport)

19.00 – 23.00 Concursul de Frumusețe Miss Pecica

Între probele concursului:

* dans modern și muzică ușoară cu formațiile și soliști ai Clubului Copiilor Pecica

* dans modern cu grupul Fetele Bombă (Șeitin)

* muzică ușoară și etno cu Adrian Petcu

* muzică folk cu Adrian Borcea

21.35 – Arthur in Neverland (Arad)

22.20 – CONNECT-R

23.00 – Premierea câștigătoarelor concursului de frumusețe

23.30 – Bal stradal cu Formația Răzvan Cristea, solist vocal: Gabriel Stoica.

Prezentarea programului: Bogdan Costea

 

DUMINICĂ, 12 MAI 2019

19.00 – Jocuri și cântece populare cu formațiile de jocuri populare ale Ansamblului Păstrătorii Tradiției și invitații lor

21.00 – Cântece și jocuri populare cu Ansamblul folcloric Stelele Bihorului și grupul de dansatori Nuntașii Bihorului (Oradea)

22.30 – Cântece populare cu solista Mariana Șușcă

23.00 – OVIDIU HOMORODEAN

23.50 – Focuri de artificii

Prezentarea programului: Nicoleta Pavel

*Evenimentele au loc în Piața Regele Mihai I, cu excepția celor la care este specificată locația